Nyakas-hegy
Szép kirándulásra hív a Zsámbék fölé emelkedő Nyakas-hegy, a tetőről az egész medencét belátni.
A hegytetőn - a szabad füves részeken- a környék egyik egyedülálló, és sok éve országosan is védendő élőhelye és növénytársulása található. Igy a terület az EU Élőhelyvédelmi Irányelvének megfelelően az európai ökológiai hálózat részeként a Natura 2000 hálózat része.
Hivatalos neve: Nyakas-tető szarmata vonulat.
A tetőn még megtalálhatók az egykori kőbányák, területüket a természet egyre jobban visszahódítja. Az itt található mészkő sok tengeri élőlény elmeszesedett zárványát tartalmazza, eléggé laza szerkezetű, viszont jól faragható.
A múlt század közepéig bányásztak itt építőköveket, sok zsámbéki és környékbeli épülethez használták, de -a régi kőbányászok elmondása szerint- még Budapestre is szállítottak belőle.
A hegyoldalon egykor a sváb lakósság fejlett szőlőtermesztést és borkultúrát honosított meg és ápolt több, mint kétszáz évig. A kitelepítés után a hegyoldal szőlőskertjeinek és gyümölcsöseinek nagy része megfelelő gondozás hiányában elvadult, vagy kipusztult. Néhány öreg présház és pince, omladozó támfal-részlet emlékeztet csak rá.
A régi kultúra és telekszerkezet az 1970-es évektől nagyjából végleg kihalt. A hegyoldalt kisebb telekrészekre osztva hétvégi telkek és házak jöttek létre a kacsázó dűlőutak mentén.
A hegyoldalból is szép kilátás nyílik Zsámbékra és a Budai-hegyekre.
A Nyakas tetőn délnyugati irányban haladva eljutunk az egykori légvédelmi bázisig, de erről bővebben annak leírásánál olvashatsz.